Совети

СЕКОЈ ВТОР ЗАНАЕТЧИЈА СТРАДА ОД БОЛКА ВО ГРБОТ БЕЗБЕДНОСНИ ЧЕВЛИ ЗА ЗДРАВ ГРБ

Време за читање: 5 мин.
ПРОДОЛЖЕТЕ

Секој втор занаетчија страда од болка во грбот. Покрај големиот обем на работа, причините за болка се и неправилно држење на телото. Потоа, ако изберете чевли што не нудат соодветна поддршка или вршат преголем притисок на еден дел од стапалото, пршлените во 'рбетот наскоро може да се изместат. Неусогласеноста, наречена „сублуксација“ од хиропрактичарите, предизвикува болки во грбот и вратот, мускулна тензија, грчеви, вкочанетост и намален опсег на движења.

rabotnik


Подолу се совети како соодветни заштитни чевли можат да помогнат во спречување на проблеми со грбот.

Точното држење започнува со нозете. Начинот како одиме и стоиме, има одлучувачко влијание врз мускулите и зглобовите - особено во задниот дел. Според повеќе светски портали и анализи, 80 проценти од боледувањата се предизвикани од болки во грбот.

Би биле значително поздрави ако трајно одиме боси. Бидејќи ова секако не доаѓа во предвид поради ризикот од повреда на работа, чевлите, меѓу другото, мора да создадат оптимални услови за мускулно-скелетниот систем.

Како вашиот грб останува здрав:

  1. Движење, движење, движење

Човечкото тело не е создадено за долги периоди на седење или за носење товари на една страна. А ова е токму она на што занаетчиите се трајно изложени при работата. Затоа искористете ја секоја можност да се движите.

На пример, станете помеѓу, кога треба да работите долго во позиција на свиткување или клекнување. Свесно одете по скалите наместо лифтот. И: спортувајте во слободно време: велосипедизам, пливање, џогирање - грбот ќе ви се заблагодари.

  1. Бидете внимателни при кревање и носење

Една од најчестите причини за акутни проблеми со грбот е неправилно кревање или носење. Секогаш осигурајте се да кренете тешки предмети така што ќе се поставите со нозете блиску до нив. Пред да се преоптоварите, замолете некој колега да ви помогне. Дури и едностраното носење може брзо да стане болно забележливо. Затоа е најдобро да ги вклучите двете раце рамномерно.

  1. Одржувајте правилно држење на телото

Безбедносните чевли се дел од основната опрема за секој занаетчија (класификација на степени на заштита, видете на https://www.wurth.com.mk/lzo-mk/#6):

Челичните капи ги штитат прстите од паѓање на предмети и модринки, цврстите стапала/ѓонови ве спречуваат да се повредите, на пример, на шпоновите (острите отпадоци) што лежат наоколу. Заштитните чевли исто така обезбедуваат стабилност и со тоа придонесуваат за поздраво држење на телото - и спречуваат проблеми со грбот.

Кога сте на работно место, последното нешто за што сакате да се грижите е болката во грбот. Затоа, наутро, кога ќе ги облечете чевлите за тој ден, одвојте неколку дополнителни моменти и погледнете ги факторите подолу кои би можеле да ви предизвикаат болки во грбот / да доведат до болки во грбот од носење тешки /несоодветни чевли:

Дали се вклопуваат правилно? Ако вашите работни чевли не се вклопуваат правилно, тоа предизвикува вашите стапала да бидат компресирани (премали) или да селабави (премногу големи). И двете може да доведат до болки во грбот бидејќи телото ја префрла својата тежина напред за да ја земе предвид нерамнотежата во стапалата.

Дали чевлите се правилно врзани/закопчени? Ако вашите чевли не се врзани и правилно закопчени, глуждовите не се потпираат како што треба. Ова го зголемува ризикот не само од болки во грбот, туку и од болки во глуждот, коленото и колкот бидејќи мускулите на долните екстремитети постојано се во состојба на активирање.

Дали чевлите се истрошени во петицата/ ѓонот или во внатрешноста? И на крај, работните чевли кои се истрошени не ја нудат истата поддршка како некогаш, со што е време да се заменат и да се справите со болките во грбот!


БЕЗБЕДНОСНИ ЧЕВЛИ ЗА СИТЕ РАБОТИ


Безбедносните чевли од колекцијата VIGOREX, опремени со влошка против замор од светот на трчањето. Оваа технологија му помага на корисникот да заштеди 1 час енергија дневно благодарение на повратот на енергија што го обезбедува (над 55%).

Овие чевли се особено погодни за работници во индустријата, логистиката или транспортот и за трговците или работниците во градежните фитинзи и завршни работи кои поминуваат големи растојанија секој ден.

OXYGEN – ESD S1P SRC

Совршен за намалување на чувството на замор кај луѓето кои постојано се шетаат наоколу.

Извонредно враќање на енергијата при одење за да ве држи на прсти.

Обезбедува непобедливо чувство на удобност благодарение на амортизирачкиот ѓон

Го намалува ризикот од мускулно-скелетни нарушувања на нозете

Горен дел: кожа од велур и ткаенина што дише, против абразија

Поставата: Антибактериска, иновативна и високотехнолошка 3D мрежа, комбинирајќи високи перформанси за дишење и отпорност на триење со флексибилен, удобен допир. Неговата специјална 3-слојна структура ја поттикнува терморегулацијата за да ги одржува стапалата суви во целосна удобност

Влошка против пункција: 100% композитна, изолациска и не спроведува топлина или студ.

BLAZE – ESD S3 CI SRC

Ѓон: BASF® PU2D/E-TPU, ѓон со тројна густина што нуди динамични перформанси во 3 фази: апсорпција на удари, складирање енергија и динамично враќање. Наменет е за секој кој мора многу да се движи или да патува на долги растојанија секој ден.


Работни чевли Intruder S3 водоотпорно ниво на заштита, изработени од микрофибер што се карактеризира со флексибилност, дишливост и издржливост.

Заштитните чевли, ниво S3, имаат двоен полиуретански ѓон со среден ѓон од Кевлар и композитна заштитна капа.


Горниот дел од чевлите е изработен од микрофибер. Чевелите се изработени од микрофибер, кој е водоотпорен и исклучително отпорен на абење

Влошка со мемори пена - обезбедува дополнителна удобност на чевелите

Специјално дизајниран двоен PU ѓон кој дополнително го штити предниот дел на чевелите од абење.

100% БЕЗ МЕТАЛИ

PRO AIR WATERBLOCK® - патентиран систем кој овозможува вентилација на чевелите без протекување вода и ги прави удобни за долго носење.


Како заклучок:

кога купувате нов пар чевли, имајте го на ум следново:


Погрижете се чевелот да одговара! Ако чевелот е премногу мал, тоа ќе го зголеми притисокот и ќе доведе до поголема болка. Ако чевелот е преголем, тоа ќе доведе до усвојување на несоодветен стил на одење, што ќе доведе до зголемување на болките во нозете и грбот.

Погрижете се чевелот да има добра потпора (особено за луѓе кои имаат рамни стапала), или вградена или преку надворешен внатрешен ѓон што може да се додаде.

И на крај, проверете дали има амортизирање во ѓонот на чевелот.


Со AIMONT технологијата се борите против болки во грбот.
Ослободете го грбот!

ДО БЕЗБЕДНОСНИТЕ ЧЕВЛИ

Сподели на: